Det är marinarkeologer vid Vasamuseets systermuseum Vrak – Museum of Wrecks som har genomfört flera undersökningar i den så kallade Vasagropen, platsen där skeppet Vasa sjönk år 1628.
Bland fynden finns stockankare, delar av tunnor, ett timmerstycke som skulle kunna vara en del av en märskorg – en korgliknande plattform som sitter i masten på segelfartyg – samt ett föremål med rundad kant med en mynning.
"Objektet med mynningen sitter stumt i botten på cirka 30 meters djup och är definitivt en sak vi vill titta närmare på", säger Jim Hansson, marinarkeolog vid Vrak och projektledare för undersökningarna, i ett pressmeddelande.
De senaste undersökningarna av Vasagropen har skett i tre etapper. Med hjälp av ett forskningsfartyg från Stockholms universitet med avancerad sonarutrustning, där ljudvågor används för att lokalisera föremål under vattnet, har en detaljerad 3D-bild av botten skapats.
Därefter har botten granskats av marinen och deras fartyg HMS Belos med en undervattensrobot. Slutligen har Vraks marinarkeologer undersökt platsen och fynden under ett antal dykningar.
"Nu ska vi ta reda på om vi kan undersöka området ytterligare och hitta fler skeppsdelar som fortfarande saknas. Inför minnesåret 2028 när Vasa fyller 400 år skulle det vara fint att ha lokaliserat fler av de saknade föremålen", säger Jenny Lind, chef för Vasamuseet.
Skissen visar de skeppsdelar som saknas i Vasaskeppets för.
Ett bearbetat trästycke som skulle kunna vara en del av en märskorg är ett av fynden vid Vasaskeppets förlisningsplats. Foto: Jim Hansson/Vrak/SMTM
-----------------------
Fler artiklar om konst:
"Sveriges dolda kulturskatt: "Helt unik"
" Nu är konstverket bLInk i Göteborg invigt" >>
"Bakslag för Karin "Mamma" Andersson – får inte heta "Mamma" >>
"Bigert & Bergström får pris för klimatarbete" >>
"Marcus Bergman är 2025 års mottagare av Fredrik Roos Stipendium" >>
"Tekniska museet utsett till Årets Museum 2025 >>
"Lap-See Lam får stort norsk pris" >>
"Konstrundan i Halland firar 30 år"
"Medeltidsmuseets flyttplaner ställs in" >>
"Får fängelse för att ha sålt förfalskade Andy Warhol" >>
"Dick Bengtsson – "tummen i ögat" på samtiden i ny utställning på Sven-Harrys konstmuseum" >>