Tobias Bradford




Hundis

Utställningen är avslutad! 22 mars 2025 - 18 maj 2025

Tobias Bradford

 08 april 2025

I utställningen visas två nya skulpturala rörliga installationer av Tobias Bradford. En med titeln Hundis och en kallad it's crawling away from me.


Tobias Bradford, Hundis, Trollhättans konsthal

”Runt 2016 byggde jag en enkel maskin; en skulptur bestående av ett soffbord med en peruk och en hårborste fasttejpad på en motoriserad arm. Skulpturen borstade sitt eget hår oavbrutet, och håret gick snabbt från mjukt och glänsande till en tovig, trasslad röra. Genom detta började jag utforska min relation till mina egna fixeringar och ofrivilliga tics, som likt maskinen har gjort en liten del av min hårbotten kal. Sedan dess har jag använt mekanik som ett sätt att närma mig komplexa känslor gällande kroppslighet, autonomi och den gnagande rädslan av att inte ha full kontroll över kropp och sinne." / Tobias Bradford

 

Tobias Bradford är utbildad vid Goldsmiths University i London och Kungliga konsthögskolan i Stockholm. Han finns bland annat representerad i samlingarna på Maria Bonnier Dahlins Stiftelse, Magasin 3 och Ståhl Collection.

Hitta hit

Fler utställningar på Trollhättans Konsthall

Fler utställningar

Komtemåtta

En banbrytande frizon för kvinnor

Petra Bauer, Åsa Elzén, Susanne Ewerlöf, Olivia Plender, Åsa Sonjasdotter, Anders Sunna och Siri Derkert.

 13 jun - 10 aug 2025

Liljevalchs, Djurgården

Fler Gallerier/Museer i närheten