24 maj 2025 - 17 augusti 2025
Isak Eldh och Thomas Laurien har berörts av Viskans mynning i havet vid Klosterfjorden och har tillbringat tid där som ett sätt att ge något tillbaka – en akt av omsorg. Installationen består av tre videoverk som tillsammans återskapar minnet av platsen under ett imaginärt dygn.
Henning Rehnström Rings videoinstallation Nu brinner mina segel bearbetar också minnet av en plats – genom platsens eget minne. Filmen rör sig genom den gamla stenlabyrinten på Onsalahalvön, mellan ljunghedar, naturhamnar, sjökort och dagböcker. Med labyrinten som guide vävs uddens dramatiska historia samman med personlig erfarenhet av sorg och förlust.
Utställningen är en del av det regionala samarbetet Vattenreflektioner – Halland 2025 och presenteras av Art Inside Out.