13 juni 2025 - 12 oktober 2025
Lars Jonsson räknas idag till en av världens främsta skildrare av fåglar och natur, en genre som följer på en lång konsthistorisk tradition. Inte minst syns arvet från Bruno Liljefors som ställde ut i samma salar på Liljevalchs, i konsthallens första utställning 1916. Som ornitolog blev Lars Jonsson på 1970-talet internationellt känd för sina fälthandböcker om Europas fåglar.
Med djup kunskap, unik iakttagelseförmåga och teknisk skicklighet har Lars Jonsson revolutionerat fågelmåleriet. I hans måleri fångas fåglarnas utseende och nära samhörigheten med sina livsmiljöer, men bilderna når också djupare in mot deras karaktär och inre liv. I utställningen får vi följa konstnärens kreativa process från skiss till färdig målning. I poetiska skildringar anar vi något som på ytan kan verka dolt, men som blir synligt genom Lars förmåga att leva sig in i fåglarnas personlighet och själ.
- När jag för första gången i år riktar tubkikaren mot ejderparet i det grågröna vattnet, lugnt simmande in från bränningarna är det samma känsla och förnimmelse av något som måste fångas, avläsas och förevigas. I samma sekund som jag ser, målar jag i tanken exakt det som syns på näthinnan – kombinationen grågrönt, rosa, det vita som olika nyanser från persika, mango, citronskal, vanilj och flankerna svart som torr lakrits, och sakta vandrar vågorna in mot stranden. Undret utspelar sig här och nu, säger Lars Jonsson, konstnär.
Curator för utställningen är Emil Ivedal.
Lars Jonsson, ljuset återkommer, 76x103 cm
8 jun - 3 jul 2025
Roma Kungsgård, Romakloster