2025: Utopi/Dystopi

28 juni 2025 - 21 september 2025

2025: Utopi/Dystopi

 26 juni 2025

Årets tillfälliga utställningar drar igång 28 juni.


Vid sidan av att exponera stora skulpturala konstruktioner skapade av konstnärer/arkitekter har Kivik Art Centre årligen ett program med temporära utställningar under sommarmånaderna. Det skapar dynamik i den teoretiska diskussionen mellan konst, arkitektur och natur. De temporära konstverken/mötena/aktionerna ger oss möjlighet att se på vår omvärld och det dagliga livet från olika perspektiv. Årets temporära utställning har temat Utopi/Dystopi där Kivik Art Centre bjudit in tre personer för att gemensamt utforska ämnet.

I denna utställning kommer de medverkande att ta sig an området på olika sätt där Rina Eide Løvaasen kommer att installera ett intrikat stjärnsystem vid den större dammen i området.

Rahel Belatchew vill arbeta med en paviljongkonstruktion som kan utnyttjas av besökarna.

Agata Bielska vill som s.k. forager visa besökarna på allt det ätbara i naturmiljön och hur man tillreder dessa växter och örter som vi så ofta förbiser i vår vardag.

 

Utopin är ett gammalt begrepp taget från Thomas Mores framtidsvision från 1516 – den första moderna visionen om en rationell framtidsstat. Vi kan utpeka Sverige som en typisk modell av utopin med jämlikhet och en demokratisk fungerande stat, men som alltid finns en mörk sida – Dystopin där allt ställs på ända av mörka krafter.

Varför är det dystopiska så lockande och varför blir utopin alltför toppstyrd och rent ut sagt tråkig, var hittar man balansen?

 

Medverkande

Rina Eide Løvaasen, transdisciplinär konstnär, f. 1988 i Porsgrunn, Norge. Bor och arbetar i Malmö, Sverige. www.rinaeidelovaasen.com

Rahel Belatchew, arkitekt, f. 1969 i Addis Abeba, Etiopien. Bor och arbetar i Stockholm. www.belatchew.com

Agata Bielska, konstnär och forager (samlare), f. 1984 i Lodz, Polen. Bor och arbetar i Linderöd, Sverige. meadowlab_by_agata på Instagram. meadow-lab.com

Hitta hit

Fler utställningar på Kivik Art Centre

Fler utställningar

Hej Havet!

Bohusläns museum välkomnar alla besökare med lekfullt sinne till vår nya familjeutställning Hej Havet! Utställningen...

 1 jul - 1 jul 2025

Bohusläns Museum, Uddevalla

Till havs – sjökort, navigation och äventyr

Tecknade sjökort ger en glimt av den dolda världen under ytan och visar vägen över haven.

 15 feb - 31 aug 2025

Teckningsmuseet, Laholm

Fler Gallerier/Museer i närheten