På Curated Christmas - An Art Market bjuder vi in dig till en unik julmarknad och utställning där varje föremål berättar en historia och varje konstverk är en dörr till en ny värld.
WAY gallery presenterar stolt årets mest kreativa julutställning, Curated Christmas - An Art Market, där samtida konst, unikt hantverk och julens värme möts i en lekfull och inspirerande helhet.
Sedan den första julmarknaden 2020, då studenter från Konstfack fyllde galleriet med konst, har WAY fortsatt vara en arena för både nya talanger och etablerade konstnärer.
För att föra vidare galleriets rika arv utvecklar WAY traditionen med deras uppskattade julmarknad – nu med ännu fler spännande inslag.
Årets upplaga är ett färgsprakande möte mellan konst, design och skaparglädje. Tradition möter nyskapande i målningar, skulpturer och smycken som samsas med handgjorda juldekorationer och designföremål.
Konsten står i centrum, men utställningen bjuder också på inspiration, kreativitet och möjligheten att hitta en unik julklapp med en berättelse.
WAY vilar på en stabil grund där konstnärlig kvalitet alltid är i fokus. För att göra galleriet ännu mer tillgängligt arrangeras för första gången ett open call för kreatörer som vill delta i Curated Christmas - An Art Market, och på så sätt synas i ett sammanhang som lockar konstälskare, samlare och nyfikna besökare.
Bland konstnärerna visas bland annat Estelle Graf, Saskia Cort & Mimmi Blomqvist. Listan uppdateras löpande.
Öppettider
Tisdag – Fredag, 12 – 18
Lördag, 12 – 16
Extra söndagsöppet med glögg, 12 – 15
Gillar du Curated Christmas - An Art Market? - Dela gärna på sociala MEDIA!
WAY öppnade i centrala Stockholm under November 2020.
Som både fysiskt och digitalt galleri representerar WAY konstnärer och kreatörer med olika bakgrund, uttryck och hantverk.
Med en vision om att vara flexibla i sitt sätt att arbeta mot sina konstnärer och kreatörer sätter de inga gränser för hur samarbeten kan se ut. Grundtanken handlar om att alla relationer är unika och måste utformas därefter.
De tre grundarna Estelle Graf, Francesca Berlin och Felicia Berlin Baumgardt har alla upplevt att möjligheterna för konstnärer att kunna leva på sitt skapande idag är få och att kompromisserna man tvingas göra är många. Med detta som grund har visionen varit att skapa en plats som lyfter kreatörer och ger möjligheten att ställa ut och sälja sina verk utan att behöva göra avkall på sitt uttryck.