Per Cedergren

Sjöfartslivet och den marina världen

14 februari 2026 - 7 mars 2026

Per Cedergren

 26 februari 2026


En exklusiv utställning med verk aldrig tidigare visade verk av Per Cedergren.


Per Wilhelm Cedergren (1823–1896) räknas till 1800-talets främsta svenska marinmålare. Han växte upp på Skeppsholmen i Stockholm, med fartygen, hamnarna och havet som självklar del av vardagen. Ur denna närhet växte också hans konst fram. Med stor teknisk skicklighet och en lyhörd känsla för ljus och atmosfär skildrade Cedergren det svenska sjöfartslivet under en tid då havet formade både staden och nationen.


Cedergren är representerad på bland annat Nationalmuseum och Sjöhistoriska museet, och flera av hans verk finns även i de kungliga samlingarna.

 Vi presenterar en exklusiv utställning med verk från familjen Cedergren – aldrig tidigare visade. Varmt välkommen att uppleva Cedergrens marina värld hos oss.

 Utställningen pågår 14 februari – 7 mars i vårt nya galleri på Sibyllegatan 69, Stockholm. 

Hitta hit

Fler utställningar på Galleri Melefors i Stockholm

Fler utställningar

Fler Gallerier/Museer i närheten