I separatutställningen Skuggspår placerar Emma Harrysson skuggan i centrum – som ett eget rum där det synliga och det undandragna samexisterar.
I Skuggspår visar Emma Harrysson nya verk där skuggan står i centrum – inte som en följd av ljuset, utan som ett eget rum där bilden tar form. I hennes måleri samexisterar det synliga och det undandragna i ett återhållet spel mellan det som framträder och det som drar sig undan. Med en lyhörd och finkänslig behandling av skuggor, ljus och yta skapar hon verk där det intima och det undflyende möts.
Gillar du Emma Harrysson? - Dela gärna på sociala MEDIA!
Galleri Lundberg-Sandhagen är ett nyöppnat konstgalleri beläget i hjärtat av Stockholms levande konstscen, i området som sträcker sig från Sven-Harrys Konstmuseum vid Vasaparken till Stockholms galleridistrikt på Hudiksvallsgatan.
Galleriet grundades 2024 av Marie Lundberg oc…