"Jag tycker att saker i vår vardag ofta bär på mer än vad man tror vid en första anblick. Ofta får jag idéer bara genom att leva mitt vanliga liv och lägga märke till prylar eller händelser runt omkring mig. Jag tar de här sakerna och bygger vidare på dem, kanske genom att sätta in dem i ett helt nytt sammanhang.
Jag vet aldrig om en idé faktiskt fungerar förrän jag har testat den ordentligt med händerna och provat olika material. Vissa idéer blir klara direkt, medan andra kräver att jag gör en hel serie av liknande verk för att klura ut hur det ska bli. Det är lite som i musik, där några få grundtoner kan kombineras på massor av olika sätt. Jag återvänder ofta till samma teman som jag har jobbat med förr, och i efterhand kan jag förstå varför jag gjorde som jag gjorde. Saker betyder också olika saker beroende på hur världen förändras.
För mig flyter vardagen och skapandet ihop. När jag åker skidor kan jag fastna för mönstret som skidorna lämnar i snön runt en sten. När jag påtar i trädgården följer jag bara med i naturens eget flöde... en sak leder till en annan, och jag kan börja fundera över vad som egentligen gör en växt till ett ogräs. Att jag ofta gör många exemplar av samma sak är mitt sätt att reagera på vårt samhälles enorma överkonsumtion.
När jag ställer ut mina grejer och möter publiken förändras konsten lite grann. Det blir som när olika skådespelare möts i en ny pjäs. Saker som har stått för sig själva i min verkstad får plötsligt ett nytt liv och samtalar med varandra när de hamnar i samma rum... oavsett om det är mina egna verk, gamla kuriositeter eller konst av andra."
Observera att museet är öppet HELGDAGAR Lördag och Söndag mellan 11:00 - 16:00