
Pussy Riot och FEMEN protesterar utanför den ryska paviljongen på Venedigbiennalen. Med tillstånd från Pussy Riot, Taisiya Krugovykh & Vasily Bogatov
“Russia kills! Biennale exhibits!”
“Disobey! Disobey! Disobey!”
“Art for show, graves below!”
“Blood is Russia’s art!”
Det var några av ramsorna från några dussin demonstranter, några klädda i rosa balaklavor, några med blottade bröst, blomsterkronor och meddelanden klottrade över deras kroppar, utanför den ryska paviljongen vid Venedigbiennalen 2026 på onsdagsmorgonen, rapporterar Artnews.
Protesten leddes av Nadya Tolokonnikova och andra medlemmar av Pussy Riot, det berömda protestbandet och konstprojektet, som gick samman med FEMEN, som beskriver sig själva som "en internationell kvinnorörelse av modiga topplösa kvinnliga aktivister målade med slagord och krönta med blommor". Den senare gruppen, som grundades i Ukraina 2008, bekämpar patriarkatet "i dess tre manifestationer – sexuell exploatering av kvinnor, diktatur och religion". Demonstranter skickade upp rosa rökplymer, som ekade av deras huvudbonader, omväxlande med gul och blå rök, färgerna på den ukrainska flaggan.
”Ryssland för ett krig mot vad de kallar det ’kollektiva väst’”, sa Tolokonnikova till en presssamling före aktionen, ”så det är förvånande för mig att Europa fortfarande öppnar dörrar för rysk propaganda. Det handlar inte om yttrandefrihet och censur. Om Venedigbiennalen verkligen brydde sig om censur, istället för ryska konstnärer, skulle de arbeta med konstnärer som för närvarande sitter fängslade för att ha stöttat Ukraina, för att ha stått upp mot regimen, för att ha bränt ner militärtjänstgöringskontor. Dessa människor sitter i fängelse i tusentals år för mestadels löjliga anklagelser.”
Tolokonnikova har föreslagit att hon och hennes allierade tar över Rysslandspaviljongen och istället skapar en alternativ utställning som skulle visa hur Ryssland "återigen håller på att förvandlas till ett gulag", har Tolokonnikova sagt . Deras föreslagna utställning, "Fängslad motståndsrörelse", visas till och med den 31 maj på Ritsch-Fisch Galerie i Strasbourg, Frankrike. Fängslade konstnärer finns med, tillsammans med före detta politiska fångar.
”Om konst är tänkt att representera ett land på Venedigbiennalen – något i stil med konstvärldens olympiska spel – då är konstnärer som fängslats för sin antikrigs- och pro-ukrainska hållning det moderna Rysslands verkliga ansikte”, sa Tolokonnikova i ett uttalande som lämnades före aktionen.
”Varje ryskt konstverk som visas i år står på en osynlig piedestal: ukrainskt blod”, sade FEMENs Inna Shevchenko i uttalandet. ”Du hittar det inte i katalogen. Men det är det enda materialet som verkligen håller ihop den här paviljongen.”
Pussy Riots agerande har tidigare gett dem fängelsestraff, bland annat efter att de filmade en musikvideo 2012 i en kyrka i Moskva och kallade den en "punkbön" för att rädda Ryssland från dess president, Vladimir Putin. De dömdes för huliganism motiverad av religiöst hat och dömdes till två års fängelse.
Rysslands deltagande har varit mycket omtvistat på grund av det pågående kriget i Ukraina, ända sedan landet i mars meddelade att det skulle återvända efter att inte ha organiserat en show under två raka upplagor. Omkring 22 högt uppsatta politiker som representerar europeiska nationer skrev under ett öppet brev där de kallade Rysslands närvaro "djupt oroande".
I april införde Ukraina sanktioner mot fem ryska kulturpersonligheter som är inblandade i att organisera Rysslands bidrag.
-------------------------------
Fler artiklar om konst:
"Warhols "svenska tavla" klubbades för hela 16.8 miljoner" >>
"VRAK blev Årets museum 2026" >>
"Chockhöjningen av museihyrorna kommer att genomföras" >>
"Låna en museiupplevelse på Göteborgs bibliotek" >>
"De får Arbetets museums Dokumentärfotopris 2026" >>
"Recension: Kropp. Ideal, blick, frihet på Göteborgs konstmuseum" >>
"Sverige är sämst i Norden på kulturfinansiering" >>
"Recension: Sophie Calle på Louisiana" >>
"Konsthallen Artipelag prisas för museirestaurang" >>
