Existens




13 december 2023 - 27 augusti 2027

Existens

 19 mars 2025


Människor har alltid funderat på livets mening. Vi undrar varför vi finns. Vi skapar konst och berättelser för att förstå döden, kärleken och framtiden. Vi tänker på drömmar och på vilka vi är. Vi förändras hela tiden. Utställningen Existens vill tillsammans med dig ge utrymme för de stora frågorna i livet.


Det har funnits människor på jorden i över 200 000 år. Nu är vi nästan 8 miljarder. I alla tider har människan funderat på de existentiella frågor vi möter genom livet. Vi har skapat konst, historier och ritualer för att hantera frågor om döden, framtiden, drömmar, vår identitet och de förändringar vi går igenom. Läs mer >>


VÄLKOMMEN IN GENOM TUNNELN – FUNDERA PÅ VEM DU ÄR

Alla går vi igenom stora förändringar i livet. När du går in genom tunneln är du på väg in i en utställning där du kan fundera på vem du är, vad som är viktigt i livet, vilka stora förändringar vi går igenom, var vi kommer ifrån och vad som händer när vi dör. Här möter du exempel från olika delar av världen, både oväntade och självklara.

 

ÄR DÖDEN BÖRJAN PÅ FRAMTIDEN?

Det är mänskligt att fundera på döden. Genom historien har vi givit döden mening på olika sätt, och skapat riter för att hantera sorg och undran. Det finns fordon för att resa till livet efter detta, och ceremonier för att stötta varandra när någon går bort. I utställningen möter du både en 2000 år gammal egyptisk kista, och en nutida fantasikista från Ghana, i form av ett lejon. Hur vill du bli begravd och ihågkommen?

Läs mer om utställningen Existens här >>

 

 

Hitta hit

Fler utställningar på Världskulturmuseet

Fler utställningar

Susanne Fagerlund-Rhizomorphs & Chimaeras

Tentacular Thinking pt. II

 29 nov - 25 jan 2026

Trollhättans Kons..., Trollhättan

Fler Gallerier/Museer i närheten