10 maj 2025 - 2 november 2025
Årets stora höjdpunkt är Atang Tshikares skulptur Puruma (”lejonvrål” på setswana), en hybrid av Sydafrikas nationalblomma kungsprotea och ett lejon, placerad i ett fågelbo ovanpå en damm i skulpturparken. Tshikare arbetar med material som brons, keramik och trä och bjuder in betraktaren till en taktil och fantasifull värld. Hans verk knyter an till kulturella myter, zoomorfism och naturens former. Detta är konstnärens första offentliga skulptur och hans första utställning i Skandinavien.
I samband med utställningen publiceras en publikation. Produktion och förvärvet av Atang Tshikares skulptur har möjliggjorts tack vare ett generöst stöd från Hjalmar Wicanders fond och Wanås Konst Patrons Circle.
Yuyan Wang arbetar med funnet bildmaterial från industriella och kommersiella sammanhang. Konstnären utforskar hur dessa rörliga bilder förändras beroende på vilka sammanhang de används i och hur de sprids. Genom noggrann och rytmisk redigering avlägsnar hon det ursprungliga innehållets mening och förvandlar det till kraftfulla och uppslukande sinnesupplevelser. På Wanås kommer Wang att visa sin videoinstallation Green Grey Black Brown (2024), som drar in betraktaren i en hypnotisk upplevelse av ett syntetiskt och dystopiskt flytande landskap. Verket är initialt producerat till den prestigefulla Gwangju Biennalen 2024, och detta är Yuyan Wangs första utställning i Sverige.