Drygt 20 år efter Karl Lagerfelds första designsamarbete med H&M samlas några av modevärldens mest uppmärksammade samarbeten i Iconic Collaborations på Sven-Harrys Konstmuseum. Här visas ett urval av 30 kollektioner, från Lagerfeld och Stella McCartney till Maison Martin Margiela, Kenzo, Sonia Rykiel och Comme des Garçons.
Det som började 2004 som ett möte mellan svensk massmarknad och internationellt mode blev startskottet för en ny modell – där exklusiva designers plötsligt blev tillgängliga för en bred publik.
För Vanessa Gandy, som sedan juli är vd och museichef för Sven-Harrys Konstmuseum i Stockholm och närmast kommer från Nordiska museet, blir utställningen ett av de första stora projekten på den nya posten. Hon ser den också ur ett personligt perspektiv:
– Jag som ung modestudent i slutet av 90-talet hade gärna sett en sådan här utställning. Det är ju trots allt ett urval av världens mest ikoniska modeskapare i samarbete med svenska H&M, som finns över hela landet.
I utställningen, som är tematiskt uppbyggd, ställs plaggen mot varandra snarare än efter varumärkens status, för att synliggöra vad som kännetecknar de olika modeskaparnas uttryck. Samtidigt blir samarbetena ett stycke svensk mode- och konsumtionshistoria.
Iconic Collaborations visas på Sven-Harrys Konstmuseum i Stockholm 15 oktober 2026–4 april 2027.
Läs mer om utställningen här
Vanessa Gandy, VD och museichef för Sven-Harrys Konstmuseum i Stockholm.
H&M:s designsamarbete med New York-baserade WARDROBE.NYC, grundat av Christine
Centenera och Josh Goot. Kollektionen lanserades i augusti 2026.
