
Tone Hansen, Kulturminister Parisa Liljestrand (M) och Moderna museets ordförande Lars Strannegård vid regeringens pressträff.
Den nya överintendenten presenteras av kulturminister Parisa Liljestrand (M) vid en pressträff.
– Tone kommer med en omfattande erfarenhet av strategiarbete, liksom museiutveckling och nya perspektiv på museernas roll i vår samtid , säger Liljestrand.
Tone Hansen beskriver uppdraget som att komma hem.
– Museet har alltid varit en stor källa till kunskap och information för mig genom åren som verkställande direktör och kulturarbetare i Norge, och det är med stor ödmjukhet och stolthet som jag går in i detta uppdrag.
Hansen säger att hon ser fram emot att lära känna de tre olika institutionerna som hon ska basa över. Sedan januari 2026 ingår Moderna Museet, Arkdes och Statens konstråd i en gemensam stormyndighet under namnet Moderna Museet.
– Även om kunskapen och ansvarsförhållandena är olika, så vet jag av erfarenhet att olikheter stärker oss om vi utvecklar dem tillsammans, säger Hansen.
Hansen tar över efter den nuvarande chefen Gitte Ørskou, som lämnar uppdraget den 31 augusti efter sju år på posten.
Sedan januari 2026 ingår Moderna Museet, Arkdes och Statens konstråd i en gemensam stormyndighet under namnet Moderna Museet.
-------------------------------
Fler artiklar om konst:
"Dna ska avslöja förfalskningar i konstvärlden" >>
"Skatteavdrag för kulturgåvor föreslås i ny utredning" >>
"Warhols "svenska tavla" klubbades för hela 16.8 miljoner" >>
"VRAK blev Årets museum 2026" >>
"Låna en museiupplevelse på Göteborgs bibliotek" >>
"De får Arbetets museums Dokumentärfotopris 2026" >>
"Recension: Kropp. Ideal, blick, frihet på Göteborgs konstmuseum" >>
"Sverige är sämst i Norden på kulturfinansiering" >>
